دات نت نیوک

آیا یونولیت نسوز آتش میگیرد؟
در شرایط آتش سوزی ،زمانی که EPS  در مقابل شعله اتش قرار یگیرد ممکن است شعله ور شود . اینکه آیا میتواند بواسطه یک جرقه یا شعله مشتعل شود یا خیر ، بستگی به درجه حرارت ،مدت زمان قرار گرفتن در معرض حرارت و جریان هوا دارد. اگر چه شعله ور شدن عایق فوم به راحتی انجام پذیر نمیباشد ، ولی چنانچه کیفیت یونولیت  پایین باشد امکان گسترش آتش افزایش میابد. به همین دلیل باید از یونولیت نسوز یا کند سوز با کیفیت و استاندارد استفاده و یک لایه گچ یا سایر مصالح ساختمانی بر روی آن استفاده شود که البته گچ یکی از موانع آتش است. 
 

یونولیت یا سفال
استفاده از بلوک یا سفال تا حدودی به کاربری ساختمانها بستگی دارد . مثلا اگر ساختمان مسکونی باشد میتوان از یونولیت استفاده کرد اما در صورتیکه اداری یا سازمانی باشد، بهتر است از بلوک سفالی استفاده شود . در بحث اجرا ، یونولیت از سرعت اجرای بیشتری برخوردار است ضمن اینکه قیمت ان هم ارزانتر است . علاوه بر این به دلیل هزینه های کمتری که برای نصب ان پرداخت میشود، به صرفه تر هم میشود . از نظر سطح ایمنی هم می توان گفت ،یونولیت از وضعیت بهتری برخوردار است چرا که  سفال شیره سیمان را جذب می کند،در حالیکه یونولیت با بتن این واکنش را ندارد.اما در رابطه با آتش سوزی یونولیت ، میتوان گفت چنانچه الزامات یونولیت در نظر گرفته شود از نظرمبحث حریق هم مشکلی ایجاد نمیشود . حتی میتوان پس از بتن ریزی ،یونولیت را از سقف جدا کرد .همچنان در مبحث انرژی ،یونولیت بهتر از سفال عمل میکندچرا که نوعی عایق به  شمار می رود . در رابطه با استاندارد یونولیت های ساختمانی و با توجه به اینکه برخی تولید کنندگان یونولیت فاقد گواهی استاندارد هستند ، لازم است خریداران در هنگام خرید گواهی استاندارد را از تولید کننده مطالبه کنند . و البته با توجه به این نکته که استاندارد یونولیت تدوین شده است اما بسیاری از شرکت هایی که بصورت زیر زمینی فعالیت می کنند ، فاقد استاندارد هستند به این دلیل که رعایت استاندارد باعث افزایش قیمت یونولیت می شود و تنها حدود 10 در صد  از تولید کنندگان از استاندارد برخوردارند .و اما در رابطه با استحکام و ایمنی یونولیت می توان گفت که از سرعت آتش سوزی بیشتری برخوردارند ، اما آتش زا نیستند و این امر  منوط به داشتن استاندارد  میباشد وچنانچه الزامات و استاندارد های یونولیت ها رعایت شود ،در برابر حریق هم مقاومت مطلوبی دارند . سرعت اجرای یونولیت بیشتر از سفال است و از نظر رعایت مبحث 19 خاصیت عایق کنندگی بیشتری دارد و از وزن کمتری هم برخوردار است و برای این که سفال ها خاصیت عایق بودن داشته باشند ، از یونولیت در آنها استفاده میشود که اگر مصالح مورد نظر به طور کامل از یونولیت تشکیل شده باشد قطعا عایق تر از سفال است و باید به این نکته توجه کنیم که یونولیت برای استفاده در سقف از مزیتهای بشتری نسبت به سفال برخوردار است.


یونولیت در واقع نوعی پلاستوفوم تحت عنوان پلی استایرن منبسط شده با علامت اختصاری EPS است که کاربردهای متعددی در امور بسته بندی ، عایق سازی ، آموزشی ، تبلیغاتی و ... دارد .

یونولیت پلیمری به رنگ سفید و عایق رطوبت ، حرارت و صدا است که در کارخانه های پتروشیمی تهیه می‌شود . این ماده با وزن حجمی بسیار کم (1.04 تا 1.09 گرم بر سانتیمتر مکعب) و دانه بندی های ریز و درشت ، بصورت گرانول ، ورق و بلوک در اندازه ها و ضخامتهای گوناگون موجود است . برش دادن آن نیز با دستگاههای برش توسط سیم داغ به راحتی انجام می شود .

کاربردهای یونولیت
-  دکوراسیون و فضاسازی‌های موقت 
-  ساخت سازه‌های سبک 
-  ساخت ماکت و کاردستی و تابلو اعلانات 
-  ساخت احجام و مدل های بزرگ 
-  ساخت سردخانه 
-  ساخت استودیوهای صدا برداری
-  عایق صوتی و حرارتی دیوارها
-  عایق صوتی در فضاهای دارای آلودگی‌ صوتی   
در صورتیکه از یونولیت برای تبلیغات شهری استفاده شود ، باید از پوشش های پلیمری برای حفاظت آن در برابر شرایط محیطی و UV استفاده شود . 
از یونولیت در سیستم سقف تیرچه – بلوک بعنوان جایگزین بلوک های سفالی یا سیمانی استفاده می شود . استفاده از یونولیت (پلی استایرن منبسط شده) به عنوان بلوک سقفی ، در صورتی مناسب خواهد بود که مواردی از قبیل ایمنی در برابر آتش سوزی ، تولرانس های ابعادی ، مقاومت (که مستقیما با چگالی مصالح ارتباط دارد) ، شکل هندسی و روش اجرای مناسب در آن رعایت گردد . 

مزایای استفاده از یونولیت در سقف ساختمانها
-  سبکی قطعات بلوک و کم شدن  وزن نهایی ساختمان
-  کم شدن سایز تیر و ستونها و نتیجتا کاهش مصرف فولاد و آهن
-  کاهش 30 درصدی حجم بتن 
-  مقاومت در برابر زلزله 
-  عایق حرارتی ، برودتی و صوتی 
-  حمل و نقل سریع و آسان 
-  صرفه جویی در زمان اجرا و کاهش دستمزد